Kamery termowizyjne z racji swojej charakterystyki pracy oraz funkcjonalności doskonale sprawdzają się w zastosowaniach wśród szerokiej gamy branż i sektorów gospodarczych. Wbrew pozorom nie znajdziemy ich wyłącznie na wyposażeniu służb mundurowych i ratowniczych. Jak działają kamery termowizyjne? Termowizja wykorzystuje promieniowanie znajdujące się poniżej zakresu widzialnego o długości fali oscylującej od 0,9 do 15 mikrometrów. Zasada działania kamer termowizyjnych polega na odbiorze promieni emitowanych przez obiekty znajdujące się w polu widzenia kamery. Wszystkie obiekty, których temperatura wynosi powyżej zera bezwzględnego, emitują promieniowanie cieplne. Im obiekt posiada wyższą temperaturę, tym kamera jest w stanie precyzyjniej go zarejestrować. Kamery termowizyjne rejestrują obrazy w spektrum widzialnym dzięki wykrywaniu różnic temperaturowych między obiektem, a jego otoczeniem.
Zalety kamer termowizyjnych: - Brak konieczności stosowania zewnętrznego źródła oświetlenia. Rejestrowany obraz jest wynikiem odbierania promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty. - Odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na zmieniającą się przejrzystość powietrza, dzięki czemu obserwacja może być prowadzona m.in. we mgle czy podczas dużego zadymienia. - Pozwala stworzyć skuteczniejsze systemy monitoringu działające nieprzerwanie przez całą dobę. - Brak możliwości oślepienia kamery termowizyjnej intensywnym światłem. Kamery nie rejestrują białego światła emitowanego przez reflektory samochodów lub latarki.
Dzięki zaawansowanym detektorom i algorytmom kamery termowizyjne wykrywają podwyższoną temperaturę skóry, dzięki czemu mogą służyć do szybkiego przesiewowego pomiaru temperatury w budynkach biurowych, fabrykach, centrach handlowych, na stacjach, na lotniskach i w innych miejscach publicznych, zapewniając dokładność pomiaru na poziomie ±0,3°C.
Jedna sekunda na wykrycie temperatury skóry.
Jednoczesne wykrywanie temperatury wielu osób.
Bezdotykowy pomiar wyklucza kontakt fizyczny.
Natychmiastowe alarmy powiadamiające operatorów.
Detekcja AI zmniejsza ilość fałszywych alarmów.
Zakłady przemysłowe wykorzystują kamery termowizyjne podczas przeglądów mechanicznych. Dostarczają one dokładnych danych związanych z przegrzanymi elementami konstrukcji i urządzeń oraz świetnie sprawdzają się do wykrywania wszelkich temperaturowych anomalii. W energetyce służą do weryfikacji prawidłowej pracy transformatorów oraz linii kablowych wysokiego napięcia. Wzrost temperatury kabli świadczy o zwiększeniu oporu, co zaburza pracę sieci elektroenergetycznych. Zakłady produkcyjne wykorzystują kamery przemysłowe także do weryfikacji wad rurociągów oraz izolacji w technice hydraulicznej i grzewczej.
Wojsko, Policja, Straż Pożarna, czy Służba Celna od wielu już lat korzystają z dobrodziejstw termowizji. W wojsku kamery termowizyjne wykorzystywane są m.in. w systemach wykrywania celów, systemach naprowadzania i śledzenia, czy w rozwiązaniach z zakresu inteligentnej broni. Przydają się do wykrywania osób chcących nielegalnie przekroczyć granicę oraz monitorowania zorganizowanych grup przestępczych podczas obławy. Straż pożarna i policja również wykorzystuje termowizję – głównie do znajdowania osób podczas akcji poszukiwawczych, czy w trakcie pożaru.
Prezentacja działania kamery termowizyjnej do jednoczesnego, przesiewowego pomiaru temperatury ciała.
O NAS
Firma COM-LM działalność rozpoczęła w 1995 roku, projektując i budując systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy przeciw pożarowe, oddymiające, DSO, telewizji przemysłowej, kontrolę dostępu, RCP oraz cyfrowe systemy telekomunikacyjne. Wdrażając najnowsze technologie najlepszych marek na świecie z branży ochrony mienia i telekomunikacyjnej.
Dynamiczny rozwój rynku niosący za sobą nowe możliwości przyczynił się w 2002 roku do otwarcia działu handlowego oraz punktu sprzedaży hurtowej urządzeń z branży ochrony mienia i telekomunikacji który do dnia dzisiejszego mieści się przy ulicy Ściegiennego 90 w Kielcach.