biuro@com-lm.pl
+48 609 100 050
 
PRODUCENT
PROJEKTOWANIE
Przedstawiamy Pańśtwu ofertę na projektowanie instalacji

FOTOWOLTAIKA
instalacje Fotowoltaiczne
na miarę Twoich potrzeb

INSTALACJE-NISKOPRADOWE--INFORMATYKA
instalacje teletechniczne
 sieci teleinformatyczne

INSTALACJE-ELEKTRYCZNE
Wykonujemy instalacje słaboprądowe

AUTOMATYKA
Projektowanie i wykonawstwo systemów zarządzania budynkiem BMS

Bezpieczeństwo i fotowoltaika

System fotowoltaiczny to system który służy do produkcji prądu elektrycznego. Wiele osób przed decyzją o montażu takiego systemu zastanawia się czy jest on bezpieczny? Czy nie doprowadzi do uszkodzenia podpiętych urządzeń elektrycznych, wybuchu lub pożaru? Czy nie istnieje zagrożenie porażenia prądem elektrycznym? System paneli fotowoltaicznych jest całkowicie bezpieczny po spełnieniu poniższych warunków
Instalacja fotowoltaiczna powinna być zaprojektowana i wykonana przez specjalistów. Powinna
zawierać niezbędne zabezpieczenia oraz składać się z elementów o przewidywanym długim okresie użytkowania i posiadających wieloletnią gwarancję. W takiej instalacji łańcuch paneli fotowoltaicznych wytwarza prąd stały DC który w falowniku jest przetwarzany w prąd zmienny AC już dostosowany do wymogów domowej sieci elektrycznej.
Bezpieczny fotowoltaiczny system pozyskiwania mocy składa się z inteligentnych optymalizatorów mocy podłączonych do każdego z paneli, falownika PV oraz systemu monitoringu na poziomie poszczególnego panelu. Gdy podłączone są optymalizatory mocy, panele działają jedynie wówczas, gdy sygnał z falownika jest stale ponawiany. Jeżeli z falownika nie wychodzi żaden sygnał lub falownik nie pracuje,  optymalizator automatycznie wyłącza prąd DC oraz napięcie wyjściowe każdego z paneli ogranicza do 1V. Np., jeżeli strażacy odetną system fotowoltaiczny od sieci elektrycznej  a system składa się z 10 paneli na każdy łańcuch, napięcie łańcucha zmniejszy się do bezpiecznego 10V DC.


Straż pożarna oraz inne służby ratunkowe wezwane do pożaru zwykle ze względów bezpieczeństwa odcinają zasilane prądem w płonącym budynku. Jeżeli budynek posiada instalację fotowoltaiczną, panele wciąż wytwarzają napięcie DC, nawet jeśli system nie jest w danej chwili podłączony do sieci AC. Panele fotowoltaiczne zwykle posiadają napięcie wyjściowe w granicach 30-60V.  W przypadku połączenia łańcuchowego, napięcie w instalacjach fotowoltaicznych może osiągnąć 600-1500V, co może być niebezpieczne dla instalatorów, konserwatorów oraz dla służb ratunkowych w nagłym wypadku. Zastosowanie optymalizatorów pozwala ograniczyć to napięcie do bezpiecznej wartości 1V na panel.  

Funkcja wykrywania i przerywania wyładowań łukowych ma na  celu zmniejszenie ryzyka pożaru oraz porażenia prądem elektrycznym. Do wyładowania łukowego może dojść, gdy złącza i/lub przewody w systemie fotowoltaicznym zostaną uszkodzone lub nieprawidłowo podłączone, gdy systemy PV zestarzeją się, a stan złączy i przewodów pogorszy się lub gdy gryzonie uszkodzą przewody. Uszkodzenie złączy lub przewodów może doprowadzić do powstania łuku elektrycznego. Łuk wytwarza ciepło, które może doprowadzić do pożaru. Ponadto łuk elektryczny i spowodowany nim przepływ prądu może doprowadzić do sytuacji, w której metalowe elementy przewodzące, np. konstrukcji montażowej, mogą się znaleźć pod napięciem, co z kolei grozi porażeniem prądem elektrycznym osób, które takiej konstrukcji się dotkną.

Wyłączenie i ograniczenie napięcia do 1V na poziomie panelu następuje automatycznie w następujących przypadkach:
  • Budynek jest odłączony od sieci elektrycznej
  • Falownik jest wyłączony
  • Czujniki termiczne optymalizatora mocy każdego z paneli wykrywają rosnącą temperaturę (wartość progowa 85 °C).
Funkcja ograniczania napięcia wyjściowego z pojedynczego panelu do 1V zapewnia pełne bezpieczeństwo dla strażaków pracujących przy modułach PV, eliminując zagrożenie porażenia prądem a wykrywanie i przerywanie wyładowań łukowych zmniejsza ryzyko powstania pożaru lub porażenia prądem.
 


Stawiamy na bezpieczeństwo dlatego oferujemy państwu najlepsze produkty na rynku systemów fotowoltaicznych.
Staramy się pokazywać różnice wynikające z zastosowania nie sprawdzonych rozwiązań, propagować wiedzę i dobre praktyki wsród naszych klientów.

Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy:

Bezpieczne instalacje fotowoltaiczne   Zagrożenia i bezpieczeństwo.pdf
SOLAREDGE zawsze bezpiecznie   SolarEdge zawsze stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.pdf

 
O NAS
Firma COM-LM działalność rozpoczęła w 1995 roku, projektując i budując systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy przeciw pożarowe, oddymiające, DSO, telewizji przemysłowej, kontrolę dostępu, RCP oraz cyfrowe systemy telekomunikacyjne. Wdrażając najnowsze technologie najlepszych marek na świecie z branży ochrony mienia i telekomunikacyjnej.

Dynamiczny rozwój rynku niosący za sobą nowe możliwości przyczynił się w 2002 roku do otwarcia działu handlowego oraz punktu sprzedaży hurtowej urządzeń z branży ochrony mienia i telekomunikacji który do dnia dzisiejszego mieści się przy ulicy Ściegiennego 90 w Kielcach.

Zaufali nam

 


Jak do nas dojechać

KONTAKT
COM-LM Kielce
ul. Ściegiennego 90
25-116 Kielce
+48 41 368 71 90
biuro@com-lm.pl
© COM-LM   Oprogramowanie sklepu internetowego web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.